Ugrás a fő tartalomra

Út a tudatosság felé 2.rész - a szeretet fénye



Út a tudatosság felé - az ember igaz (valódi) természete II.rész

  A szeretet

„ A SZERETET nem elv, nem fogalom, hanem egyszerűen MINDEN” 

A fenti idézetet, valamikor nagyon régen, évtizedekkel ezelőtt, egy esküvőn olvastam és hihetetlen módon megfogott. Nem volt az idézet alá írva, hogy kitől származik, és azóta sem találtam rá, de talán nem is fontos, a lényeg, hogy bennem egy olyat vágyat indított el, amely gyökeresen megváltoztatta a gondolkodásomat, és a dolgokhoz való hozzáállásomat. Ahogy elolvastam, azonnal éreztem, hogy ez IGAZ! Ha a SZERETET minden, akkor az életünknek is ez kell, hogy az alapja, a motorja legyen, gondoltam magamban; hiszen a MINDENBEN az ember is benne van.

Ezért hát, kiírtam ezt az idézetet és feltettem az otthonom falára, ezzel is hangsúlyt fektetve fontosságára. Már akkor, amikor ezt olvastam, úgy döntöttem, hogy ez szerint fogom élni az életem. Meg akartam tanulni, hogy hogyan lehet mindent a szeretet jegyében tenni, hogyan lehet, milyen lehet szeretetben élni?

Mint, ahogy már az előző bejegyzésimben olvashattad, a belsőhangot hátra hagyva éltem az életemet egy jó ideig. Túl nagy kihívásnak bizonyult számomra, hogy elhiggyem – az akkori fejletlen önbecsülésem és nagyfokú önbizalom hiány miatt, - hogy „jó vagyok”, hogy elfogadjam, hogy van bennem valami, valami, ami hajt a „jóság felé”.(Éreztem ugyan, de nem akartam ennek az érzésnek hinni.)  Az idézet sokat segített nekem; rávílágítotthogy a jóság, a szeretet, az élet alapja.

Mindenhova ezt írtam, ez lett a mottóm. Ha ajándékot adtam valakinek, ezt az idézetet írtam a kísérő kártyára, ha a beszélgetéseim során felmerült a szó a szeretetről, ki nem hagytam volna ennek az idézetnek az elmondását. (Az idézet hű társammá vált, amely velem van ma is, a mindennapjaimban, az életemben.) 

Érdekes megfigyelés volt számomra, amikor ezt tovább adtam másoknak; látszólagosan senki nem kapta fel a fejét az idézet láttán, vagy hallatán, mint ahogy én annak idején, nem is kérdeztek rá, olyan természetességgel fogadták, mintha azt mondtam volna, hogy „szép időnk van” vagy, hogy „esik az eső”. Eleinte furcsállottam; hogy lehet ez, hogy másokat nem érint meg? Engem vajon miért ejtett ennyire rabul? Nagy valószínűséggel híján voltam a szeretetnek. Akartam volna kapni is és adni is, de ez akkor még nem fogalmazódott meg bennem.

Mit tanított nekem, milyen úton indított el engem ez az idézet?

Leges-legelőször, azt mutatta meg, hogy nem kaphatok, ha nem adok, (ez mindennel így van; nem várhatok termést, ha nem vetettem) nekem kell szeretni ahhoz, hogy szeretetet kapjak. Rájöttem, hogy minden tőlem indul el/ki.

Elkezdtem hát a szeretetet tudatosan működtetni, 😉 mert, amit szeretnénk magunknak, azt kell adnunk másoknak, és ha valamiből többet szeretnénk, akkor többet is kell adnunk. 

Ez egy törvényszerűség, akárcsak a vetés és aratás,  vagy a jól ismert gravitáció, ez, meg nem változtatható! (Amit elvetünk, csak azt arathatjuk, és csak annyit, amennyit elvetettünk.) Amit adunk, azt kapunk. Fordítva nem működik! Ha kedvességet szeretnék, akkor kedvességgel kell fodulnunk mások felé és önmagunk felé is, mert ugye,😉 csak azt kapjuk vissza, amit adunk!

Tehát, hogyan tettem ezt?

Első lépés: a szándék (döntés)

Meg akartam tudni, tapasztalni a szeretetet az életemben,

Második lépés: elfogadás (önmagam irányában)

Ha már gyerekkorom óta a „jóra neveltek”, akkor az első dolog volt számomra, hogy ezt elfogadom, már csak azért is, mert kipróbáltam az ellenkezőjét, és nem éreztem jól magam. Sokkal inkább éreztem magam biztonságban „jóként”, még annak ellenére is, hogy sokan naiv jelzővel illettek. Miután eldöntöttem, hogy nem foglalkozom a hozzám intézett nem-elfogadás érzéseivel, olyan magabiztosságot éreztem, amit azelőtt soha. Olyan volt, mint, amikor valaki eltéved, és végre hazatalál.

Harmadik lépés: cselekvés

Miben nyilvánult meg, hogyan kezdetem „működtetni” a jóságot és a szeretetet?

  • -          mindig igyekeztem kedvességet mutatni mások felé, 
  • -          megértéssel fordultam mások iránt, 😇
  • -          a mosolygás szorosan hozzá tartozott a „mimikáimhoz”, 😄
  • -        szép szavakat használtam, (mindig azt mondtam; amit szép szóval nem lehet elérni, azt csúnyával még úgy sem)
  • -  önzetlenül és szeretettel segítettem másoknak /az érdekből való segítést töröltem a "készleteimből" /
  • -          igyekeztem megtanulni nemet mondani is – amit nem tudtam, mertem felvállalni.

Figyeltem magamra, hogy amennyire lehetséges, minden helyzetben türelmes, nyugodt és higgadt maradjak, mert számomra ez volt a mérce. Úgy gondoltam, hogy, aki valóban szeret: az nem dühös, nem ingerült, nem mérges, nem elégedetlen, nem kritizáló, nem ideges, nem meggondolatlan, nem ítélkező, stb. 

De, miért is?

Aki szeretetben, jóságban él, az megtartja belső egyensúlyát, érzékeli és tudja, hogy minden, ami történik, az csak egy külső dolog, csak egy helyzet, amire butaság ingerülten válaszolni, mert azzal önmagunkat is, és másokat is bántunk.

Azzal, ha a reakcióinkat az adott érzelemre irányítjuk, amit az adott helyzetből magunkra veszünk, az azonnal kibillent a belső egyensúlyunkból, és „szenvedéshez" vezet. Érzelmileg fájdalmat okoz, és ha sokszor ezt tesszük, fizikai fájdalomként is megjelenik a testünkben.

Nagyon sokszor mondogattam magamban az alábbi rövid idézetet is, ha egy számomra kellemetlen helyzettel találkoztam:

„A szenvedés nem a tényben van, hanem a hozzáállásban.”

Határozottan éreztem, hogy a szeretet sokkal erősebb a negatív érzésekkel szemben, de nagyon nehéz a szeretetben való élés, ha sokszor kerülünk nehéz, kilátástalannak tűnő helyzetekbe. Eleinte nem jöttem rá, hogy ezek a helyzetek csak próbatételek, ezért időnként, nagyon nehéznek bizonyult a belső egysúly megtartása. Többször volt, hogy nem is sikerült. Olyankor teljesen elbizonytalanodtam, féltem, nem láttam a kiutat, és a jövőt is megkérdőjeleztem. Mi lesz velem, mit kellene tennem, semmi sem jó, miért van ez így, miért pont velem történik mind ez? Stb.

Bizonyára, Te is tettél már fel magadnak ilyen, vagy ezekhez hasonló kérdéseket.

Ezek az elkeseredéssel teli érzések, a tehetetlenségből fakadó mély fájdalmak, majd a fejem felett összecsapó hullámok nyitották fel a szemem, hogy mindez azért van, mert nem működtettem jól a szeretetet. Engedtem a külső, negatív erő befolyásának, a Forrástól, a belső Isteni erőtől elszakadva.

Rá kell jönnünk, hogy a rajtunk kívül történő dolgokkal nem vagyunk azonosak. Ha belehelyezzük magunkat a külső világba, akkor fájdalmat és szenvedést fogunk tapasztalni. 

De semmi baj sincs ezzel, hiszen - bizonyára Te is egyetértesz velem Kedves Olvasó, - nem vagyunk tökéletesek, egyikünk sem az, emberek vagyunk, akik tanulni jöttünk ide, erre a földre. 

A „szenvedések” árán való tanulás vezet minket, terel a helyes irányba. Isten felé, az isteni minőség felé tartunk mindannyian. 

Az Isteni minőség = SZERETET

Ahhoz, hogy ezt felismerjük, erőfeszítésekre van szükségünk, és ehhez az első lépést nekünk kell megtenni! Ha ez a felismerés megtörténik, akkor sokkal könnyebben adjuk át magunkat a szeretetnek, mert tisztában leszünk azzal, hogy a "szenvedéseinkre" adott érzelmi válaszainkkal csak egyre mélyebbre kerülünk, érzelmileg csapdát állítunk magunknak. Rájövünk, hogy a hirtelen, érzelemből adott válaszreakcióink sok esetben „mérgező” hatásúak, mind önmagunkra, mind másokra nézve.

Egyedül csak a szeretet, a „jóság” energiájával vagyunk képesek kiállni az elénk kerülő próbatételeket. Olyan ez, mint egy akadályverseny. Ha jól vesszük az akadályokat nyertünk. Az előttünk lévő „akadályokat” csakis szeretettel tudjuk „legyőzni”, minden más, meddő próbálkozás és nem hoz végső megoldást. Minden egyes helyzetben lehetőséget kapunk a szeretet működtetésére, azaz, próbákat kapunk, hogy meg tanuljunk SZERETETBEN ÉLNI.

„ A megpróbáltatás, amelyet rád mérek, az Én gondviselésem. Látszólag tűz és bosszú, de valójában fény és kegyelem.” (Bahá’u’lláh)

De, mit is jelent pontosan a szeretet és mit is jelent valóban szeretni, szeretetben élni?

A mai felfogásom, megértésem, belátásom alapján a szeretet már nem ugyan azt jelenti számomra, mint korábban.

Ma már tudom, hogy a szeretetnek több fajtája is van. Amikor  a szeretet idézetével találkoztam, akkor ezt még nem tudtam. Azt gondoltam, hogy a szeretet csupán érzésen alapszik, hiszen mindannyian érezzük, ha szeretnek minket, és azt is, ha nem. (Általánosságban véve elmondhatjuk, hogy azt a valakit szeretjük, aki minket is szeret, és aki nem, azt mi sem szeretjük, továbbá, címkézni is szoktunk; azt szeretjük, aki „jó”, és aki „rossz”, azt nem. Tehát, érdem szerint szeretünk.)

Miután megismerkedtem néhány alaptétellel rájöttem, hogy az a szeretet, amit mi emberek gyakorlunk és mutatunk egymás iránt (és magunk iránt is) nagyon sebezhető. Ha az érzésinkre támaszkodva, az elménkre hagyatkozva, ítélkezve, feltételekhez kötve szeretünk, akkor igazából nem szeretünk. Nem élünk szeretetben. Csupán vágyunk a szeretetre. Valójában a szeretet hiányában élünk, és ezt a hiányt másoktól akarjuk pótolni. Én is azt akartam érezni, hogy szeretnek, ezért (tévesen) megfelelve mások elvárásainak próbáltam élni, hogy érezzem; szeretnek, és természetesen én is így tettem. 

De, miért is hamis ez a szeretet így?

Emlékszel? Amit adunk, azt kapjuk. Amíg nem adunk, addig nem is várhatunk, ezért fontos, hogy találjuk meg önmagunkban a szeretetet, hogy adni tudjuk, - adni, hogy aztán visszakapjuk. 

És, itt jön mindjárt a következő kérdés, hogy hogyan találjam meg magamban a szeretetet?

A szeretet a szívben lakozik. Ezzel nem mondok újat, hiszen ezzel mindenki tisztában van. Olyat még soha senkitől nem hallottam, hogy azt mondta volna, "elméből szeretlek/szeretem".

Csak olyan hangzik el az ember szájából; - hogy szívemből szeretlek, szívből szeretem.

Mindaddig, amíg a szívünkben nem lelünk az igaz szeretetre, addig szeretethiányban élünk, mert önmagunkban nem éljük a szeretetet, nem élünk szeretetben. 

Mindannyian hallottuk már az alábbi bibliai idézetet, (bár lehet, nincs mindenki tisztában azzal, hogy ez a bibliából származik, talán csak a kiemelt részt ismerhetjük sokan.)

„Ha emberek vagy angyalok nyelvén szólok is, szeretet pedig nincs bennem, olyanná lettem, mint a zengő érc vagy pengőcimbalom. És ha prófétálni is tudok, ha minden titkot ismerek is, és minden bölcsességnek birtokában vagyok, és ha teljes hitem van is, úgyhogy hegyeket mozdíthatok el, szeretet pedig nincs bennem: semmi vagyok. És ha szétosztom az egész vagyonomat, és testem tűzhalálra szánom, szeretet pedig nincs bennem: semmi hasznom abból."

"A szeretet türelmes, jóságos; a szeretet nem irigykedik, a szeretet nem kérkedik, nem fuvalkodik fel. Nem viselkedik bántóan, nem keresi a maga hasznát, nem gerjed haragra, nem rója fel a rosszat. Nem örül a hamisságnak, de együtt örül az igazsággal.” (Pál első levele a korinthusiakhoz 13. rész)

De, miért nem így szeretünk? Hogyan tudunk valóban szívből szeretni, ha már a szavainkkal is ezt mondjuk? Lehet, hogy van valami, amit nem értünk? 

Lehet, hogy tényleg létezik több fajta szeretet is?

Nekem is oly sok időbe telt mire a felismerésig eljutottam és ma már nagyon boldog vagyok, hogy ezt megértettem, mert teljesen más minőségben vagyok képes a szeretet kinyilvánítására. Ma már nem csupán az érzelmekről szól számomra a szeretet, és ma már nem érdem szerint mérem a szeretetet. Az adok-kapok viszony is átminősült, amely már nem az elvárásokra épülő szeretet adás - kapás minőségén alapszik. Csak adás van, örömmel, az adás öröméért és így a visszaáramlás is örömteli, amely az önzetlen, szeretetből való adás törvényszerűségből adódik.

„ A forrás is csak ad, adja a tiszta, éltető forrásvizet folyamatosan, nem törődve azzal, hogy mit kap vissza”

A következő bejegyzésekben folytatom a szeretet különböző fajtáival és a szeretet gyakorlásnak magunkra és másokra kisugárzó hatásaival.

Ha érdekel, tarts velem továbbra is! 😊

Csodás, szeretettel teli napokat kívánok! 💗

Ibolya

 

 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kik vagyunk, mi a célja az életünknek?

Kedves Látogató!  Azon kérdésekre kerestem és keresem a választ ma is, hogy kik is vagyunk valójában ,    mire szolgál ez a földi életünk, mi a célja, mi a dolgunk itt?  M i az élet értelme, és milyen az értelmes élet? Ha ezekre az alapkérdésekre tudnánk a választ, meggyőződésem, hogy ma mindannyian boldogan és bőségben élnénk itt a földön!   Azért indult útjára ez a blog, mert szeretnélek megismertetni azokkal a gondolatokkal, eszközökkel, melyek nekem eddig a segítségemre voltak, és válaszokra leltem a kérdéseimet illetően. Saját, megélt tapasztalataim által szeretnélek inspirálni - ha Téged is érdekel, ha Te is keresed a válaszokat - hogy hogyan jutottam belátásokra, mit olvastam, kitől és mit tanultam és tanulok a mai napig is? Minek a hatására, hogyan változott meg a saját és a világról alkotott nézőpontom?  Ha csak egyetlen gondolatot, vagy mondatot viszel is el, máris értelmet nyert a blogom. :)   A nagy egész részekből áll és minden résznek szerepe van a nagy egészben!